Witajcie PASTELO🧡E nowości 

Wersje językowe
Dlaczego rozszerzamy dietę naszego maluszka?
32.jpg

Po co rozszerzamy dietę niemowlaków?

Mleko matki stanowi idealny posiłek dla nowonarodzonego dziecka. Zawiera wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze i znacząco wspomaga rozwój maluszka. Zatem po co rozszerzamy dietę?

Wraz z rozwojem dziecko potrzebuje coraz więcej składników odżywczych. Nowe produkty, posiłki mają za zadanie uzupełnić to, czego brakuje w mleku mamy (mleku naturalnym lub modyfikowanym). Nowe posiłki to także wstęp do bogatszej diety, możliwość poznania nowych smaków. Dziecko poznając nowe potrawy styka się z nieznanymi dotąd barwami, konsystencją. Rozszerzanie diety nie wynika z nieprawidłowego rozwoju Twojego dziecka, z tego, że za wolno rośnie. Rozszerzanie diety to nowe doświadczenie, na które maluch jest już gotowy.

Żywienie niemowlaków przez pierwszy rok życia nadal opiera się głównie na mleku. Jednak należy pamiętać, że wraz z rozwojem dziecko gotowe jest także na nowe smaki i doznania kulinarne. Maluchy smakują, połykają a często także wypluwają podawane posiłki. Nie ma w tym nic złego. Wszystkiego należy próbować. Dzieci przyjmując inne posiłki niż mleko matki, uczą się miażdżenia pokarmu, gryzienia, trawienia i wydalania. Rozszerzenie diety ma stanowić frajdę zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Przy rozszerzeniu diety nie musisz martwić się o to, że Twoje dziecko wypluwa jedzenie albo je dużo mniej niż zazwyczaj. Najważniejsze składniki, niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecko w dalszym ciągu otrzymuje wraz z mlekiem.  

Dlaczego zatem nowe potrawy są ważne?

Ponieważ nie możemy przyzwyczajać dziecka wyłącznie do mleka. Maluch musi nauczyć się zaspokajać głód pokarmami stałymi. Zastępowanie mleka pokarmami stałymi nie jest jednoznacznie określone. Każde dziecko inaczej przeżywa ten proces i ma inne potrzeby. Jeśli maluch preferuje więcej posiłków opartych na mleku, nic się nie dzieje. Jeśli potrzebuje więcej pokarmów stałych, takie ma potrzeby i należy je respektować.

Wprowadzanie pokarmów stałych najpóźniej od końca 6 miesiąca życia dziecka jest niezbędne. Między 8 a 10 miesiącem życia dziecko jest szczególnie wrażliwe na nowe smaki. W tym samym czasie maluchy stają się także najbardziej podatne na naukę życia, gryzienia i połykania. Wcześniejsze wprowadzenie pokarmów stałych, w wielu przypadkach, umożliwia łagodniejsze przejście okresu neofobii – czyli najprościej mówiąc okresu odmowy jedzenia już na sam jego widok.

Podsumowując, najważniejszym celem rozszerzania diety jest:

  • Nauka nowych smaków, barw
  • Nauka gryzienia, połykania, żucia
  • Poznanie nowych zapachów i konsystencji
  • Stopniowe zastępowanie mleka posiłkami stałymi
  • Łagodniejsze przejście okresu neofobii
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl